Ny

DIY: 45 sunne matvarer å lage og aldri kjøpe igjen


Nix mistanker om at god, hjemmelaget og sunn mat kommer med en ublu prislapp. Vi fant akkurat det motsatte, faktisk. Hvis vi ruller opp ermene og lager hjemmelaget pasta, kaker, eller omtrent hvilken som helst annen mat, koster det mye mindre enn å kjøpe de ferdiglagde versjonene. For ikke å snakke om stoltheten over å legge et måltid fra bunnen av!

Frokost

Del på Pinterest

1. Granola Barer

0,48 dollar hver for hjemmelaget| 0,72 dollar for Kashi-merke Hvem elsker ikke en knasende, seig gripe-og-gå-matbit? Men det er ikke nødvendig å skille ut de store pengene eller overlate helsen vår til ubeskrivelige ingredienser. Havre, nøtter, bær og honningstjerne i denne oppskriften og reduserer kostnadene betydelig. (Sjekk også ut Greatists frukt- og nøttestangoppskrift.)

2. Granola / frokostblanding

0,37 dollar per 1/2 kopp hjemmelaget | 1,50 dollar for merket Bear Naked Hopp over de boksede tingene og gå DIY i stedet. Disse hjemmelagde kli-flakene konkurrerer med butikk-kjøpte ting i ernæring og smak. Tilsett en liten håndfull tørket frukt og stekte nøtter for ekstra crunch og smak.

3. Pannekaker

0,13 dollar per pannekake hjemmelaget | 0,33 dollar for merkevaren Tante Jemima Sett ned Bisquick! Pisking av pannekaker hjemme er en mulighet til å tilsette fullkornsmel og rosiner til fiber og litt sødme uten sukkeroverbelastning. I tillegg hjelper den tilførte fiber oss med å føle oss fulle og forbedre fordøyelsen.

4. Vafler

$ 0,85 per hjemmelaget belgisk stil | 1,00 dollar for to Kashi-frosne Leggo min Eggo! Hopp over de raffinerte kornene og den høye prisen på klassiske brødristervafler og lag en sunnere versjon i stedet. Vi elsker håndlagde hele kornvafler. Ekstra poeng for å bruke fersk-kuttet frukt i stedet for mais-sirup tunge tante Jemima!

Del på Pinterest

5. Havregryn

0,25 dollar for hjemmelaget | $ 0,28 per pakke Quaker Oats merkevare Bytt den pakken med øyeblikkelig havre og velg klassisk helvalset havre i stedet. For å spare tid, pisk opp en stor gruppe i begynnelsen av uken og topp med frukt og krydder for forskjellige.

Snacks

6. Hummus

0,21 dollar per 2 ss servering hjemmelaget| $ 0,40 for Sabra-merke Dangerfood eller ikke, denne dukkert er deilig. Og når vi holder oss til en servering med to ss, koster det mindre enn et kvarter. Pluss instruksjonene er enkle: bare bland! Du trenger ikke mer $ 6 hummuskar.

7. Myke oster

0,63 dollar per 1/4 kopp hjemmelaget (paneer eller ricotta) | 1,25 dollar for spesialitetsmerke Du trenger ikke å være en profesjonell kokk for å lage ost. Paneer og ricotta er latterlig enkle å lage hjemme, og de vil alltid være friskere enn varekjøpte varianter.

8. Guacamole

0,75 dollar per 1/4 kopp hjemmelaget| 1,00 dollar for Sabra-merke Guacamole er en enkel og komfyrfri snack å piske opp. Hvis du gjør det hjemme, øker ikke bare friskheten (og smaken), men gjør det også lettere å kontrollere saltigheten og varmen. Par med hjemmelaget tortillachips for enda sunnere poeng.

Del på Pinterest

9. Salsa

3,40 dollar per 16 oz. hjemmelaget | $ 4.99 for Green Mountain Gringo-merke Ta en side ut av Slim Shadys bok og server litt salsa. Koking og blanding skaper en dukkert i restaurantkvalitet som er mye bedre enn de skurrede greiene.

10. Pita Chips

0,41 dollar per 2 oz. servering hjemmelaget| 0,90 dollar for Stacy merkevare Oppskriften på pitabrikke er ikke altfor forskjellig fra tortillachips. Bare belegg med olje og krydder og stek. Ikke mer bortkastede pitas, ikke mer bortkastede kontanter på de pakkede tingene!

11. Tortillachips

0,31 dollar per 12 sjetonger hjemmelaget | 0,57 dollar for merkevaren Tostitos Ikke kjøp vesken i familien! Gjenbruk gamle tortillas a ved å spray lett med olje og steke. Mens eventuelle tortillas vil gjøre det, anbefaler vi hjemmelaget nedenfor.

12. Tortillaer

0,13 dollar per tortilla hjemmelaget | 0,30 dollar for merkevaren Mission Disse stiftene er faktisk et stykke kake å lage. Bare kombiner mel, bakepulver, olje, salt og melk uten skremmende gjær! Bytt inn fullkornsmel for tilsatt fiber og en rikere tekstur. Borte glutenfri? Disse kan også lages med maismel.

Del på Pinterest

13. Yoghurt

0,43 dollar per 8 oz. hjemmelaget| $ 1,00 for merkevaren Stonyfield Farm Det er et mirakel! Det er mulig å gjøre 1/2 kopp yoghurt til 2 liter bare ved å tilsette melk. OK, så det er litt mer med prosessen enn å bare røre dem sammen, men DIY-yoghurt sparer en pen krone og gir et friskere sluttprodukt som det er lett å føle seg bra med!

14. Frukt Snacks

$ 0,63 per pakke hjemmelaget | 1,00 dollar for Annies homegrown merke Hjemmelaget frukt snacks eller "frukt skinn" er en stjele selv når du kjøper frukt fra matbutikken. Men hvis det er midt på sommeren og det frukttræret fortsetter bare å produsere mer, fruktskinn er en fantastisk og praktisk måte å bevare det på. Bare tilsett sitron, sukker og krydder (som faktisk er valgfritt!).

Lunsj

15. Mutterknapper

0,29 dollar per 2 ss hjemmelaget | 0,87 dollar for Justins merke Det er peanøttsmør og gelé tid! Hjemmelaget nøttesmør eliminerer behovet for sprø konserveringsmidler og fett- og saltinnhold. Bare mal de nøttene opp for alle mulige nøtter smør tenkelig!

16. Brød

$ 0,40 for 2 skiver hjemmelaget | $ 0,55 for Arnold merkevare Det er ikke alltid like lett å skille hvilke brød som maskerer seg som helsekost og som faktisk er bra for deg. Men å lage brød hjemme hjelper med å rydde opp, da det er enkelt å kontrollere ingrediensene. Siden ferske bakte varianter ikke inneholder konserveringsmidler, husk å spise i løpet av en uke, eller frys til lengre tid.

Del på Pinterest

17. Jam og Jelly

$ 3,04 per 8 oz. hjemmelaget krukke| 4,00 dollar for Sarabeth's Kitchen-merke Ja, det er mulig å lage syltetøy og gelé i mikrobølgeovn. Alvor. Alt som trengs er litt frossen frukt, sitron, pektin og sukker. Bare husk: dette bevarer ikke syltetøyet slik ekte hermetikk gjør, så surr det opp i løpet av noen uker.

18. Suppe

0,90 dollar per 1 1/2 kopp hjemmelaget| USD 3,00 for Amys merkevare Hopp over den potensielle trusselen om BPA i hermetikken ved å piske opp en stor gryte med suppe hjemme. Kombiner eventuelle grønnsaker, buljong (sjekk ut hvordan du lager det fra bunnen av), pasta og restekjøtt du har på hånden. Frys i porsjoner med enkel servering for enkel avriming!

19. Chili

2,77 dollar per 1 1/2 kopp hjemmelaget| 3,01 dollar for Amy'smerke Hermetisert chili kan være alvorlig skuffende. I stedet kan du kontrollere krydder, kjøttype og innhold av fett og natrium, men lag det selv. Buffalo-kalkunchilien vår er overraskende sunn og en morsom vri på den tradisjonelle versjonen. Gå billigere (og kjøttfritt!) Ved å bruke et utvalg bønner i stedet for kalkunen.

20. Bakte bønner

0,31 dollar for 1/3 kopp hjemmelaget | 0,32 dollar for Bushs originale merke Bakte bønner er en hjerte- og mageoppvarmende oppskrift som ikke trenger å være ultratung eller sukkerholdig. Hold fast med tørre bønner, melasse og bare noen få urter og krydder for å holde det billig og sunt.

Del på Pinterest

21. Frosne burritoer

1,81 dollar per burrito hjemmelaget | 2,99 dollar per burrito for Amys merkevare Tro det eller ei, det er mulig å etterligne den svake godheten til en fryseburrito hjemme. Bare fyll en hjemmelaget tortilla med ost, stekt grønnsaker og matrester, pakk inn folie, frys og varm opp igjen! Dette er spesielt bra for de med allergier eller intoleranser!

22. Salatdressing

$ 0,35 per 2 ss hjemmelaget | 0,45 dollar for Annies Naturals-merke Dette er en favoritt fra Greatist: kaste litt olivenolje og balsamicoeddik i en nesten tom sennepsbeholder og rist. Den vil hente ut de siste smaksdråpene fra sennepten og tjene som en enkel oppbevaringsbeholder for bandasjen. For ikke å nevne at det er billig.

23. krutonger

0,11 dollar per porsjon hjemmelaget | 0,20 dollar for Olivias Croutons-merke Disse salat toppers er notorisk farlige, fordi de vanligvis er laget med raffinert korn og mye olje. I stedet gjør du det for skyldfri ekstra knase.

Middag

24. buljong

1,21 dollar per kvart hjemmelaget | 3,99 dollar for merkevaren Imagine Lager og buljong virker som en av de tingene bare fancy bukser lager, men de er faktisk superenkle og en flott måte å bruke opp ting som allerede er tilgjengelig. Grunnoppskriften er vann, bein eller kadaver, grønnsaker og krydder. (Krydderene er faktisk valgfrie. Teknisk krydres buljong mens lager bare er en tom skifer.)

Del på Pinterest

25. Marinara-saus

$ 0,50 per 1/2 kopp hjemmelaget |$ 0,62 for Classico-merke Pastasaus er en deilig og luskete måte å tilsette grønnsaker i et måltid, så hvorfor nøye deg med de butikk-kjøpte tingene? Det tar bare noen få minutter med aktiv prep for å få sammen basiske ingredienser, så alt du trenger å gjøre er å la det småkoke.

26. Pesto

$ 0,64 per 2 ss hjemmelaget | $ 0,78 for Buitoni merkevare Den sprø, grønne smaken av pesto er best når den lages med ultrafrisk basilikum. Butikkjøpte merker har en tendens til å kompensere med masse olje og salt. Når basilikumplanten vokser så raskt som et luke, ta noen få håndfuller og kombiner med et snev av olivenolje, ost, pinjekjerner og hvitløk. Hvis basilikum er utenfor sesongen, kan du utnytte greener i sesongen som grønnkål eller spinat.

27. Pasta

0,34 dollar per porsjon 1/4 pund hjemmelaget | $ 0,62 for merkevaren Bionaturae Det er bare egg, mel, olje og salt, og likevel har folk en tendens til å vike seg unna å lage sin egen pasta. Hvis du gjør det hjemme, gjør det enkelt å kontrollere hvor sunt og fullkornsfylt sluttproduktet er.

28. Fylt pasta

$ 0,50 per 1 kopp servering hjemmelaget | 2,15 dollar for Buitoni-merke Med det lageret av nylaget pastadeig og ricotta i kjøleskapet, er det enkelt å kaste sammen litt hjemmelaget ravioli. Kombiner ricotta med sautert spinat for rask og enkel sunn middag. Enda bedre, fylt pasta kan rulles for hånd og er langt lettere å kutte enn spaghetti.

Del på Pinterest

29. Potetmos

0,76 dollar per 3/4 kopp servering hjemmelaget | $ 2,50 for butikkforberedte poteter Mos opp litt blomkål i stedet for å tygge ned på eske eller tilberedte potetmos. Vi sverger at det smaker likt! Kan du ikke forplikte deg til blomkål? Gå halv blomkål, halvparten poteter. Og prøv å holde det lett på smøret og melken.

30. Stekt kylling

1,40 dollar per 1/4 kylling hjemmelaget | $ 2,50 for butikk kjøpt rotisserie kylling Jada, det tar litt tid, men ikke la deg skremme av ideen om å steke en hel fugl. Å gjøre det hjemme eliminerer alt det buljong-injiserte, ubeskrivelig-kjemisk-snørte ting som kommer ferdigkokt.

31. Brødsmuler

0,11 dollar per 1/4 kopp hjemmelaget | $ 0.27 for merkevaren Progresso Uforsynte brødsmuler er ekstremt enkle å lage. Bare mal opp et par brødskiver og ristet brød. For smaksatte smuler, tilsett tørkede urter. Bruk fullkornsbrød for tilsatt fiber og B-vitaminer.

32. Ketchup

$ 2,04 per 16 gram hjemmelaget | 2,39 dollar for Heinz-merke Du har sannsynligvis de nødvendige ingrediensene for å lage ketchup hjemme, men vender deg fortsatt til den høye fruktosesorten. Denne versjonen er spesielt billig hvis du har krydderne, og helt verdt å unngå tilsetningsstoffer (og imponere de middagsgjestene!).

Del på Pinterest

33. Pommes frites

0,72 dollar per 1/2 kopp servering hjemmelaget | $ 0,92 for merkevaren Cascadian Farm Søtpotet-pommes frites er i utgangspunktet de nye Micky D’ene, og dette er en trend vi anbefaler alle å komme inn på. Bare skjær opp noen søte poteter, kast med olje, salt og krydder, og stek til de er sprø. Det er ingen steking involvert, og potetene er praktisk talt den eneste prisen.

34. Grillsaus

$ 0,05 per spiseskje hjemmelaget | 0,07 dollar for merkevaren KC Masterpiece Komfortmat er sjelden sunt, men DIY-grillsaus kan være svaret for å skrape unødvendig sukker og salt. Den magiske ingrediensen? Kaffe. Vi vil si at 0,01 dollar er verdt å vite hvordan man uttaler alle ingrediensene!

35. Pizza Deig

0,98 dollar per 12 ”pizzadeig hjemmelaget | $ 2,00 for butikk-kjøpt, fersk deig Det er på tide å bli italiensk! Den viktigste måten å føle seg som en BAMF på kjøkkenet er å kaste rundt pizzadeig. Å gjøre det til fullkorn reduserer kostnadene for de pakkede tingene, og sier det med oss, "Gir oss kontroll over ingrediensene."

Dessert

36. Informasjonskapsler

$ 0,32 per 2 informasjonskapsler hjemmelaget | 0,36 dollar for Tate's Bake Shop-merke Vi ville lage hjemmelagde småkaker bare for den fantastiske lukten, så vi kommer til sluke dem er en ganske fantastisk bonus. Ved å legge banan og havregryn i blandingen blir disse kakene praktisk talt til en supermat selv.

Del på Pinterest

37. Iskrem

2,43 dollar per halvliter hjemmelaget | 4,19 dollar for Ben & Jerry's merke Hvem elsker ikke å ha litt is på hånden å dyppe i nå og da? Pisk opp en stor batch (ikke behov for en iskremmaskin) og personaliser den med eventuelle smaker eller tilleggsutstyr du ønsker. Selvfølgelig er flere av disse frosne godbitene fruktbaserte, noe som gjør dem til et enda sunnere alternativ i vår bok!

38. Iskremsmørbrød

$ 0,52 per hjemmelaget sandwich | 1,08 dollar for Skinny Cow-merke Sandwich sammen to små, sunnere hjemmelagde kaker (ovenfra!) Og en dukke med hjemmelaget is og frys. Det vil gi en enkel servering overgivelse uten fristelsen til å bulse gjennom hele halvliter iskremen. I tillegg vil du unngå tilsetningsstoffer og kunstige søtstoffer som finnes i merkevarer med lite fett, redusert sukker.

39. Brownies

0,35 dollar per brownie hjemmelaget | 1,25 dollar for butikkforberedte brownies Ja, det er mulig å lage deilige brownies uten mel. Den overraskende stå i? Svarte bønner, som tilfører fiber og protein. Dette er spesielt bra for de med cøliaki, som ellers kan ha store penger for å få en melfri oppskrift.

40. Pudding

0,60 dollar per kopp hjemmelaget | 0,82 dollar for Jell-O-merkevaren Spenn sikkerhetsbeltene, barn! Vi lager pudding med avocado. Bare bland med melk og honning. Det er kanskje ikke billigere enn en kopp, men vi lar den gli fordi pokker, det er avokado!

Drikkevarer

Del på Pinterest

41. Smoothies

1,14 dollar per kopp hjemmelaget | 1,37 dollar for Nakenmerke Hopp over de vannrike smoothie-drikkene. De kan være pakket med sukker og gå glipp av fruktens fordeler. Bland sammen spinat, yoghurt, is, appelsin, banan, jordbær og omtrent enhver annen frukt til en grønn smoothie uten tilsatt sukker. Og sammenlignet med den $ 7 grønne smoothien i juicebaren, er det faktisk en avtale!

42. Glitrende vann

0,25 dollar per liter for SodaStream | 1,19 dollar for merkevaren Polen Spring Flaskevann er en enkel måte å skylle penger ned i avløpet mens du også kaster bort mange plastflasker. I stedet kan du rigge opp en karbonatiseringsstasjon for å legge til bobler i rent, deilig vann uten ekstra sukker eller natrium.

43. Drikkmikser

1,31 dollar per kopp hjemmelaget | 1,25 dollar for merkevaren Mr. & Mrs. T Legg ned margarita-blandingen! Men du trenger ikke å gå margarita-mindre. Bare lag mindre sukkerholdige drikkemikser med fersk juice og honningvann i stedet for enkel sirup eller blandede blandinger.

44. Lemonade

0,58 dollar per hjemmelaget kopp| 0,75 dollar for merkevaren Santa Cruz Det er ingenting mer forfriskende enn denne sommerklassikeren, men den kan ofte være fullpakket med sukker. Nix pulveriserte blandinger eller flaskeholdige drikker og rør sammen vann, sitronsaft, mynte og bare et snev av honning.

Del på Pinterest

45. Smaksatt vann

0,37 dollar per hjemmelaget liter | 1,19 dollar for merkevaren Polen Spring For å lage smaksinfusert vann, ganske enkelt legg vann i en mugge og tilsett skiver sitron, lime, appelsin, mynte eller annen skivet frukt. La den sitte i en times tid eller så lenge du har, og sil deretter av frukten for en ruskefri drink. Merk: Priser per servering for hjemmelagde versjoner ble bestemt ved å legge til den vanlige prisen for den delen av hver ingrediens som ble brukt i oppskriften og dele med antall porsjoner. Der den "hjemmelagde" lenken nevner flere oppskrifter, ble et gjennomsnitt brukt.